Fizică, întrebare adresată de rofemanuel41, 8 ani în urmă

Dacă exprimăm 36 km/h în m/s, obținem:
a) 5 m/s b) 10 m/s; c) 15 m/s;
d) 18 m/s.
Plss dau coroanaa ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de 102533
4

Răspuns:

10 m/s

Explicație:

36 km/h = ? m/s

1 km/h = 1000 m/3600 s = 10/36 m/s = 1/3,6 m/s

36 km/h = 36/3,6 m/s = 10 m/s

Alte întrebări interesante