Daca pentru 17 kilograme mere sau platit 51 lei ,atunci pentru 12 kilograme de mere de aceeasi calitate s-ar fi platit .... lei (rezolvare ).
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
12x=17*51
12x=867
x=72,25
faci metoda de doi simpla
12x=867
x=72,25
faci metoda de doi simpla
AnduDumi:
faci metoda de trei simpla nu de doi
Răspuns de
1
17 kg .........51 lei
12 kg .........x
-----------------------------
x =12*51/17 =36 lei
12 kg .........x
-----------------------------
x =12*51/17 =36 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă