Dacă pentru 5 creioane si 4 pixsuri plătim 13 lei iar cu 9 lei putem cumpăra 2 pixsuri si 5 creioane cât costă un creion cu un pix ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
2 pixuri costa 4 lei
1 pix costa 2 lei
iar un creion =( 13-4×2)÷5
= (13-8)÷5
= 5 ÷5
= 1 leu
1 pix costa 2 lei
iar un creion =( 13-4×2)÷5
= (13-8)÷5
= 5 ÷5
= 1 leu
barnagabriela09:
Ms
Răspuns de
0
Vom nota creioanele cu c și pixurile cu p
5c+4p=13
2p+5c=9
=> (5c+4p)-(2p+5c)= 13-9<=>2p=4=>p=2
dacă p=2=> 5c+4=9=>5c=5=>c=1 (înlocuim într-o relație)
5c+4p=13
2p+5c=9
=> (5c+4p)-(2p+5c)= 13-9<=>2p=4=>p=2
dacă p=2=> 5c+4=9=>5c=5=>c=1 (înlocuim într-o relație)
Alte întrebări interesante
Studii sociale,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă