Dacă s-ar cumpăra 3 cărți și 4 păpuşi, s-ar plăti 195 de lei, iar dacă s-ar cumpăra 6 cărți şi 6 păpuşi, s-ar plăti 318 lei. Dacă pentru o grădiniță s-au cumpărat 2 cărți și 3 păpuși de acest fel, cât s-a plătit în total?
Eu sunt in clasa a IV-a = a 4-a
Va rog mă puteți ajuta
Va dau coroana
:D
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
daca pentru o gradinita s-au cumparat 2 carti si 3 papusi inseamna ca s-au cheltuit 142 lei
Explicație pas cu pas:
3 carti____ 4 papusi___195lei (1)
6 carti____6 papusi___318 lei (2)
folosim metoda comparatiei:
amplificam primul enunt cu 2 si din enuntul (1) scadem enuntul (2):
6 carti____ 8 papusi___195×2=390lei (1)
6 carti____6 papusi___318 lei (2)
---------------------------------------------------
8-6=2 papusi____390-318=72 lei
2 papusi___72 lei
O papusa costa 72÷2=36 lei
Revenind la enuntul (1), avem:
3 carti_____4×36=144 lei___195lei
3 carti____195-144=51 lei
O carte costa 51÷3=17 lei
In concluzie, daca pentru o gradinita s-au cumparat 2 carti si 3 papusi inseamna ca s-au cheltuit:
(2×17)+(3×36)=34+108=142 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Ed. muzicală,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă