DAU COROANA!!
1) Diferenta dinte cel mai mare si cel mai mic nr de forma 6x8y9 in care suma cifrelor x si y este gala cu .... ( trebuie sa dea 5940)
2) Cincimea unui nr este 36 . Trei sferturi din acel numar sunt egale cu .... (trebuie sa dea 135)
3)Diferenta a doua numere este 1280. scazatorul este de 3 ori mai mare decat diferenta. descazutul este ...( trebuie sa dea 5120)
4)suma a trei nr naturale m , n , p este 2144 daca : (m+n+581):2=m+p-568=1000 . atunci valorile sunt : ( trebuie sa dea 843 , 576, 725 )
5)La o impartire restul este 5 deimpartitul este 6053 iar catu;este 7 impartitorul estee ..... (trebuie sa dea 864)
Va roog ... dau coroana vr doar rezolvrile
teoebi:
la primul raspunsul tau 5940 nu are logica, cifrele pot fi cel mult 9, deci suma lor nu are cum sa fie 5940, verifica daca ai scris ex. corect!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
1) 69899-60809=9090 x+y=9+0+9+0=18 daca nr nu are cifre distincte
67869-60819=7050 x+y=7+0+6+1=14 daca nr are cifre distincte
2) 1/5a=36 a=3x36=180
3/4x180=135
raspuns=135
3)
a-b=1280
b=3x1280=3840
a=3840+1280=5120
4)
m+n+p=2144
(m+n+581):2=1000 m+n+581=1000x2=2000 m+n=2000-581=1419
m+p-568=1000 m+p=1000+568=1568
p=2144-1419=725
m=1568-725=843
n=2144-1568=576
5)
6053: a=7 rest 5
a=(6053-5):7=6048:7=864
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă