Chimie, întrebare adresată de fulgeratul123, 9 ani în urmă

DAU COROANA + 10 PUNCTE, CUI RASPUNDE REPEDE SI CORECT

9,8 g H2SO4 reacționează cu o soluție de BaCl2 cu c=16%. Calculați.
a) masa soluției de BaCl2 care a reacționat;
b) mama precipitatului format.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de breakingnews
1
9,8 g                              x g(=md)                       y g
H2SO4                        +BaCl2                         =BaSO4                        + 2HCl
1 mol                             1 mol                            1 mol
1*(2*1+32+4*16)=98 g  1*(137+2*35,5)=208 g 1*(137+32+4*16)=233 g

a) 9,8/98=x/208=>0,1=x/208=>x=0,1*208=>x=20,8 g BaCl2 (=md)
   
c/100=md/ms=>ms=(md×100)/c=>ms= (20,8 ×100)/16=>ms=2080/16=>
=>ms =130 g soluție BaCl2

b) 9,8/98=y/233=>0,1=y/233=>y=0,1*233=>y=23,3 g BaSO4

fulgeratul123: multumesc mult
breakingnews: Cu placere!
breakingnews: Astept coroana! :)
Alte întrebări interesante