Chimie, întrebare adresată de Bistboi10, 9 ani în urmă

Dau coroana !!!!!!!!!!​

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Pokju8888
1

Răspuns:

Explicație:

H2 + Cl2 =2 HCl                                         ACl=35,5 ; AH =1

2g hidrogen + 71 g clor= 73 g acid clorhidric [2 . 36,5 ]

2Ca + O2 =2 CaO                                     AO=16 ; A Ca=40

80g  calciu + 32 g oxigen =112 g oxid de calciu

MH2=2------> 2g/moli

MCl2= 2.35,5 =71 ------> 71g/moli

MHCl=1+35,5=36,5------> 36,5g/moli

MO2=2.16=32-------> 32g/moli

MCaO=40+16=56------> 56g/moli


Bistboi10: vreau sami scrii cum nea aratat doamna exemple
Bistboi10: ca. ne pune nota
Pokju8888: arata-mi
Bistboi10: cum ar fi exemple : 2H2 +O2 sageata 2H2O rezolvare : Mh2= AH = 2×1=2×2=4
Bistboi10: si mai sant inca doua
Bistboi10: Mo2 = 2ao = 2×16= 32si ultima Mh2o sageata 2 ah + Ao = 2+16=18=18×2= 36
Bistboi10: iti dau coroana daca faci cum tiam aratat
Alte întrebări interesante