Matematică, întrebare adresată de elena939, 9 ani în urmă

dau coroana pls ajutatima îmi trebuie garvvvv dau 28 puncte

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de forneadaniela1
1
fie x un kg de mere și y un kg de pere
2x+5y=26     ⇒x=(26-5y)/2
6x+7y=46 
6[(26-5y)/2]  +7y=46
3(26-5y)+7y=46
78-15y+7y=46
8y=78-46
8y=32
y=4
x=(26-5*4)/2=3
Rs: 3 lei costă un kg de mere și 4 lei un kg de pere


cocirmariadenis: Rezolvare algebrica, pe care n-o poate intelege un elev de clasa a IV-a !
forneadaniela1: și crezi că metoda prin care ai făcut tu înțelege un copil de clasa IV-a?
cocirmariadenis: Da, deoarece e o metoda aritmetica, specifica clasei a IV-a !
Răspuns de cocirmariadenis
1
Metoda comparatiei 

2 kg de mere ...................5 kg de pere..............26 lei → inmultesc relatia cu 3
6 kg de mere....................7 kg de pere..............46 lei 
____________________________________________

6 kg de mere..................15 kg de pere.............78 lei  → scad relatiile
6 kg de mere....................7 kg de pere..............46 lei 
_______________________________________________
/          .......................(15 - 7 ) kg de pere = 78 lei - 46 lei 

8 kg de pere costa 32 de lei 

1) Cati lei costa 1 kg de pere ? 
     32 : 8 = 4 lei costa un kg de pere 

Din relatia : 2 kg de mere ...................5 kg de pere..............26 lei 
inlocuim valoarea celor 5 kg de pere si aflam cat costa 2 kg de mere 

26 lei - 5 × 4 lei = 26 lei - 20 lei = 6 lei costa 2 kg de mere 

2) Cati lei costa un kg de mere ?
   6 : 2 = 3 lei costa un kg de mere 

 Verific:    2 × 3 lei + 5 × 4 lei = 6 lei + 20 lei = 26 lei 
Alte întrebări interesante