dau coroana pls ajutatima îmi trebuie garvvvv dau 28 puncte
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
fie x un kg de mere și y un kg de pere
2x+5y=26 ⇒x=(26-5y)/2
6x+7y=46
6[(26-5y)/2] +7y=46
3(26-5y)+7y=46
78-15y+7y=46
8y=78-46
8y=32
y=4
x=(26-5*4)/2=3
Rs: 3 lei costă un kg de mere și 4 lei un kg de pere
2x+5y=26 ⇒x=(26-5y)/2
6x+7y=46
6[(26-5y)/2] +7y=46
3(26-5y)+7y=46
78-15y+7y=46
8y=78-46
8y=32
y=4
x=(26-5*4)/2=3
Rs: 3 lei costă un kg de mere și 4 lei un kg de pere
cocirmariadenis:
Rezolvare algebrica, pe care n-o poate intelege un elev de clasa a IV-a !
Răspuns de
1
Metoda comparatiei
2 kg de mere ...................5 kg de pere..............26 lei → inmultesc relatia cu 3
6 kg de mere....................7 kg de pere..............46 lei
____________________________________________
6 kg de mere..................15 kg de pere.............78 lei → scad relatiile
6 kg de mere....................7 kg de pere..............46 lei
_______________________________________________
/ .......................(15 - 7 ) kg de pere = 78 lei - 46 lei
8 kg de pere costa 32 de lei
1) Cati lei costa 1 kg de pere ?
32 : 8 = 4 lei costa un kg de pere
Din relatia : 2 kg de mere ...................5 kg de pere..............26 lei
inlocuim valoarea celor 5 kg de pere si aflam cat costa 2 kg de mere
26 lei - 5 × 4 lei = 26 lei - 20 lei = 6 lei costa 2 kg de mere
2) Cati lei costa un kg de mere ?
6 : 2 = 3 lei costa un kg de mere
Verific: 2 × 3 lei + 5 × 4 lei = 6 lei + 20 lei = 26 lei
2 kg de mere ...................5 kg de pere..............26 lei → inmultesc relatia cu 3
6 kg de mere....................7 kg de pere..............46 lei
____________________________________________
6 kg de mere..................15 kg de pere.............78 lei → scad relatiile
6 kg de mere....................7 kg de pere..............46 lei
_______________________________________________
/ .......................(15 - 7 ) kg de pere = 78 lei - 46 lei
8 kg de pere costa 32 de lei
1) Cati lei costa 1 kg de pere ?
32 : 8 = 4 lei costa un kg de pere
Din relatia : 2 kg de mere ...................5 kg de pere..............26 lei
inlocuim valoarea celor 5 kg de pere si aflam cat costa 2 kg de mere
26 lei - 5 × 4 lei = 26 lei - 20 lei = 6 lei costa 2 kg de mere
2) Cati lei costa un kg de mere ?
6 : 2 = 3 lei costa un kg de mere
Verific: 2 × 3 lei + 5 × 4 lei = 6 lei + 20 lei = 26 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă