DAU COROANA!!!REPEDE+50puncte
SCHEMA
pentru o masa festiva sau cumparat 25 kg portocale si18kg banane la acelasi pret.bananele au costat cu 140 lei mai putin decit portocalele.la ce pret se vindeau fructele?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
25-18=7kg in plus la portocale 140/7= 20 lei 1kg de portocale 25*20=500 lei portocalele 500-140=360 lei bananele toate 360/18=20 lei 1kg de banane
MoisaArteom:
INTEBUIE SCHEMA
Răspuns de
1
25+18=42 kg fructe
42kg×20 lei| kg= 840 lei toate fructele
25×20=500
18×20=360
500-360=140
42kg×20 lei| kg= 840 lei toate fructele
25×20=500
18×20=360
500-360=140
Alte întrebări interesante
Franceza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă