DAU COROANA SI 20 PUNCTE!!!!!!!! Calculeaza volumul oxidului de carbon (c.n.)si masa varului stins,care pot fi obtinute din calcar cu masa de 500 kg, daca contine 10% impuritati.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
1kmol 1kmol 1kmol
Ca CO3= CaO + CO2
Calculez masa de carbonat pur din masa de carbonat impur:
p=90%
90/100= m,pur/500kg---> m,pur= 450kg carbonat pur
Din ecuatie, rezulta:
1 kmol carbonat....1 kmol var stins......1kmol CO2
sau
100kg 56kg 22,5mcub
450kg m= v=
CALCULEAZA m si v !!!!
Ca CO3= CaO + CO2
Calculez masa de carbonat pur din masa de carbonat impur:
p=90%
90/100= m,pur/500kg---> m,pur= 450kg carbonat pur
Din ecuatie, rezulta:
1 kmol carbonat....1 kmol var stins......1kmol CO2
sau
100kg 56kg 22,5mcub
450kg m= v=
CALCULEAZA m si v !!!!
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Arte,
9 ani în urmă
Chimie,
10 ani în urmă
Chimie,
10 ani în urmă