Matematică, întrebare adresată de SuperIdol, 8 ani în urmă

Dau coroana si multe puncte ​

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de andyilye
1

Răspuns:

da

Explicație pas cu pas:

făină

 \frac{1}{2}  \times 6 =  \frac{6}{2} = 3  \: lei

zahăr

 \frac{1}{4}  \times 8 =  \frac{8}{4} = 2  \: lei

nucă

 \frac{1}{5}  \times 20 =  \frac{20}{5}  = 4 \: lei

rahat

 \frac{1}{2}  \times 4 =  \frac{4}{2} = 2  \: lei

cost total ingrediente:

3 + 2 + 4 + 2 = 11 \: lei

Alte întrebări interesante