dau coroana!!va rog frumos sa ma ajutati !!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns:
1.a)8700lei:6=1450lei(pret pe bucata)
1450lei×4=5800(pret pe 4 buc.)
b)90lei:15=6lei(pret pe kg.)
6lei×7=42(pret pe 7 kg.)
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
1)
8.700:6= 1450 lei ( costa un televizor)
1.450x4= 5.800 (costa 4 televizoare )
-
2)
19p................8s ..........252 lei
3p ...............8 s ..........60 lei
-
19-3=16 periute
252-60=192 lei ( costa 16 periute )
192:16=12 lei ( costa o peruta)
12x3=36 lei ( costa 3 periute)
60-36=24 lei ( costa 8 sapunuri)
24:8= 3 lei ( costa un sapun)
-
10x3=30 lei ( costa 10 sapunuri)
12x7= 84 lei ( costa 7 periute )
-
b)
17 f.........12 c ............1210 kg
21 f........12 c.............1410 kg
-
21-17=4 saci faina
1410-1210= 200 kg ( cantaresc 4 saci faina )
200 :4= 50 kg ( cantareste un sac faina )
17x50 =850 kg ( cantaresc 17 saci cu faina )
1210-850= 360 kg ( cantaresc 12 saci cu cartofi )
360:12= 30 kg ( cantareste un sac cu cartofi )
-
3)
presupunem ca sunt numai iepuri
22x4=88 picioare (au toti iepurii)
88-74= 14 picioare (au ratele )
14:2=7 capete ratele
22-7=15 capete iepuri
15x4=60 picioare iepurii
deci sunt
7 rate
15 iepuri
-
VERIFICARE :
7+15=22 capete
7x2+15x4=74 (picioare )