Dau CORONITA !!!!!!
Promit ( daca îmi explica cum a facut )
Îmi poate explic cineva cum se face o problema de chimie ? De exemplu : Se dau substantele : acid sulfuric si carbonat de calciu .
a) calculaţi masele molare .
b)cate grame reprezinta 3 moli de carbonat de calciu ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
a) MH2SO4=2AH+AS+4AO=2×1+32+4×16=98g
MCaCO3=ACa+AC+3AO =40+12+3×16=100g
masele atomice relative le iei din sistemul periodic.
b) MCaCO3=ACa+AC+3AO=40+12+3×16=100g
1molCaCO3......100g
3moliCaCO3......xg
x=3×100/1=300gCaCO3
MCaCO3=ACa+AC+3AO =40+12+3×16=100g
masele atomice relative le iei din sistemul periodic.
b) MCaCO3=ACa+AC+3AO=40+12+3×16=100g
1molCaCO3......100g
3moliCaCO3......xg
x=3×100/1=300gCaCO3
Alexcld:
mulţumesc , ma mai poti ajuta la una ?
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă