Fizică, întrebare adresată de amadeustimis, 9 ani în urmă

Dau multe puncte! 1.Un avion se deplaseaza cu viteza de 500km/h, constant timp de 12H. Ce distanta a parcurs?
2. In biciclist se deplaseaza constant cu viteza de 15 m/s timp de 2,5 h. Ce distanta parcurge?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de andreiBD1
7
1.Stim ca d(distanta)=v*t=500*12=>d=6000 km
2.V=15m/s
   t=2,5h=60*2+30
=150 min=9000sec.
d=v*t=15m/s*9000 sec.=>d=135000m=135km
Răspuns de crisanemanuel
10
..................................
Anexe:
Alte întrebări interesante