De Crăciun, pentru a face o donație unui orfelinat, elevii claselor a IV-a au cumparat 4 jocuri
de constructii si 5 jocuri puzzle, in valoare de 820 de lei, iar elevii claselor a III-a au cumparat
2 jocuri de construcţii şi 4 jocuri puzzle, in valoare de 518 lei. Cât costă un joc de constructii?
Dar un joc puzzle?dau croana
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
Răspuns:
4c+5p=820 lei
2c+4p=518 lei /x2
---------------------------
4c+5p=820 lei
4c+8p=1036 lei
--------------------------------
3p=216
joc puzzle=72 lei
4c+5x72=820
4c=820-360
4c=460
joc constructii: 115 lei
Explicație pas cu pas:
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă