De Crăciun, pentru a face o donație unui orfelinat, elevii claselor a IV-a au cumpărat 4 jocuri de construcții și 5 jocuri puzzle, în valoare de 820 de lei, iar elevii claselor a III-a au cumpărat 2 jocuri de construcții și 4 jocuri puzzle, în valoare de 518 lei. Cât costă un joc de construcții? Dar un joc puzzle? Va rog cu metoda comparației. Dau coroană!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
Răspuns:
4 jocuri costrucții......5 jocuri puzzle....820 lei
2 jocuri costrucții...4 jocuri puzzle...518 lei | ×2
4 jocuri costrucții...5 jocuri puzzle...820 lei
4 jocuri costrucți.....8 jocuri puzzle... 1036 lei
____________________________________
/ ...... 3 jocuri puzzle...... 216 lei
3 jocuri puzzle = 216 lei
1 joc puzzle = 216 : 3 = 72 lei
înlocuim în a doua relație și obținem
2 jocuri costrucții....... 4 × 72 lei ....... 518 lei
2 jocuri costrucții....... 288 lei .......518 lei
2 jocuri costrucții = 518 - 288 = 230 lei
1 joc costrucții = 230 : 2 = 115 lei
R : 72 lei un joc puzzle
115 lei un joc costrucții
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă