De la o cofetărie Maria a cumpărat două inghetate si 4prajituri platind 26 lei .in alta zi la aceași preturi a cumpărat două inghetate si 6 prăjituri de același fel cu primele platind 34 lei Câți lei costă înghețata?dar prăjitura?
Va rog repede SI e metoda comparației si sa fie cu intrebari
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
50
2 ing........4 praj.....26 lei
2 ing........6 praj.....34 lei
————————————
/.................2 praj....8 lei
Rezolvare
1. Cat costa o prajitura?
8:2=4 lei
2. Dar 4 prajituri?
4•4=16 lei
3. Dar 2 inghetate?
26- 16= 10 lei
4. Dar 1 inghetata?
10:2= 5 lei
2 ing........6 praj.....34 lei
————————————
/.................2 praj....8 lei
Rezolvare
1. Cat costa o prajitura?
8:2=4 lei
2. Dar 4 prajituri?
4•4=16 lei
3. Dar 2 inghetate?
26- 16= 10 lei
4. Dar 1 inghetata?
10:2= 5 lei
Alte întrebări interesante
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă