Fizică, întrebare adresată de Danyvdswg, 9 ani în urmă

de un fir de cauciuc cu modulul de elasticitate al lui Young E= 10 la puterea 6 N/m (patrat) cu sectiunea S= 2 cm ( patrat) cu masa neglijabilă si lungimea nedeformata 1 indice 0= 1 m se suspendă un corp cu masa m=0.5 kg. sa se afle lungimea firului si efortul unitar de fir

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de baiatul122001
20
F/S=E*Δl/l₀=>Δl=l₀*F/S*E
F=G=m*g=0,5*10=5 N
S=2 cm²=2*10⁻² m
Δl=l₀*F/S*E=5*1/2*10⁻²*10⁶=5/2*10⁴=2,5⁻⁴ m=0,25 mm
l=l₀+Δl=1+2,5⁻⁴=1,025 m
σ=F/S=5/2*10⁻²=250 N/m²
Alte întrebări interesante