Fizică, întrebare adresată de blacpincblink, 8 ani în urmă

Densitatea=2,7g/cm³,masa=3g
V=?
Răspuns vă rogg​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de legislatie
3

Răspuns: V = 1,111 cm³

Explicație:

densitatea = masa : Volum

de aici,

Volumul = masa : densitate

                 m = 3 g

                 ρ = 2,7 g /cm³

V = 3 g : 2,7 g /cm³ = 1,111 cm³  

           

Alte întrebări interesante