Fizică, întrebare adresată de nooooooooo, 9 ani în urmă

densitatea apei sarate din lac este 1030 kg/m3. Calculeaza câte kg de apa sarata se afla intr-un bazin peralelipipedic cu lungimea de 0,5 dam, latimea de 300 cm si inaltime de 2,5 m​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de legislatie
37

Răspuns:  masa de apa sarata = 38,625 kg

Explicație:

stim dimensiunile : L = 0,5 dam, l = 300 cm, h = 2,5 m

                                 densitatea apei sarate = 1030 kg / m³

                                 se cere masa de apa sarata

pornim de la densitate  

densitatea = masa / volum

masa = densitate x volum

densitatea = 10 30 kg / m³

trebuie sa aflam volumul bazinului

volumul unui paralelipiped este V = Lungime x latime x inaltime

Lungimea = 0,5 dam = 0,5 x 10 m = 5 m

latimea = 300 cm = 300 : 100 = 3 metri

inaltimea = 2,5 m

Volum = 5 m x 3 m x 2,5 m = 37,5 m³

stim densitatea, am aflat volumul, putem afla masa de apa :

m = 1030 kg /m³ x 37,5 m³ = 38 625 kg

Alte întrebări interesante