Densitatea față de aer a unei substanțe organice, în fază gazoasă, este 2,076. Știind că în componența ei intră hidrogenul, carbonul și oxigenul și ca unei părți în greutate hidrogen îi corespund 6 părți în greutate carbon și 8 părți în greutate oxigen, să se stabilească formula ei moleculară
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
Răspuns:
d / aer = 2,076 = Msubst. org / 28,9 deci M subst org = 2,076 · 28,9 = 60 g
C : H : O = 6p : p : 8p = 6 : 1 : 8 raport de masa;
raport atomic C : H : O = 6/ 12 : 1/ 1 : 8 / 16 = 0,5 : 1 : 0,5 se imparte la 0,5
C : H : O = 1 : 2 :1
deci ( CH₂O) ₙ cum masa moleculara este 60 = 12n + 2n + 16n = 30n
unde n = 60 / 30 = 2
C₂H₄O₂ deci este CH₃ - COOH este acidul acetic.
Explicație:
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă