densitatea lemnului este de 0,5g/cm3. calcutati volumul a 15 kg de lemne.(transformati 15 kg in g) am nevoie neaparat si cat se poate de repede
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns: volum lemne = 30 000 cm³ = 0,03 m³
Explicație:
densitate = masa / volum
de aici,
volumul = masa / densitate
masa = 15 kg = 15 000 grame
densitate = 0,5 g / cm³
volum = 15 000 g : 0,5 g / cm³ = 30 000 cm³ = 0,03 m³
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă