Chimie, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

densitatea unui gaz în raport cu aerul este 2,456. determina:
a. masa molara a gazului x
b.volumul ocupat de 3 moli de gaz la 27°c si 2 atm
c.masa de gaz necesara pentru a reactiona stoechiometric cu 78 g potasiu.
va rog e foarte urgent

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de moonlight01
2
a. Mgaz = 2,456*daer = 2,456*28,9 = 71g/mol (Cl2)
b. pV=nRT => V = nRT/p = 3*0,082*300/2 = 36,9 L
c. K + 1/2Cl₂ ⇒ KCl

39g K.......................35,5g Cl₂
78g K....................... x = 71g Cl₂

Utilizator anonim: buna! imi poti spune dc e 1/2 cand ai egalat reacția?
moonlight01: Au intrat in reactie 2 atomi de Cl si au rezultat 1.. Am inmultit cu 1/2 sa egalez .. Reactia se poate egala si asa : 2K + Cl2 => 2KCl
Utilizator anonim: Ok. Multumesc.
Alte întrebări interesante