determina masa a 2 mol de substanta ZnCl2
a) 300g b) 272g c) 278g d)27,2g
URGEEENT!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
ZnCl2=136g/mol
2 moli=272
Răspuns de
0
Răspuns:
b.
Explicație:
n = m : M ; n=nr. moli ; m =masa subst. ; M=masa molara
m= n . M
MZnCl2=65 + 2 . 35,5=136------> 136g/moli
m=2moli . 136g/moli= 272 g ZnCl2
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă