Determina numarul de moli de atomi din 176g oxigen.(Ao=16)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
1mol O.........16g
xmolO..........176g
1/x=16/17=>x=17/16=1,06 moliO
xmolO..........176g
1/x=16/17=>x=17/16=1,06 moliO
Anexe:



valentinp02:
scuze,ignora imaginile,le-am pus din greseala
Răspuns de
0
1 mol de O ... 16 g
x moli de O .. 176 g O
x=176/16 = 11 moli de O
1 mol O.... 6.023*10^23 atomi
11 mol O ... 11*6.023*10^23 atomi = 66,253*10^23 atomi
x moli de O .. 176 g O
x=176/16 = 11 moli de O
1 mol O.... 6.023*10^23 atomi
11 mol O ... 11*6.023*10^23 atomi = 66,253*10^23 atomi
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Fizică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă