Fizică, întrebare adresată de adinadrumea24, 9 ani în urmă

Determinați accelerația corpului,știind că în secunda a 8 după începutul mișcării el a parcurs o distanță de 30m.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de stassahul
12
Se da:
t=8s
d=30m
a=?m/s²

Rezolvare:
Ecuatia de miscare a unui corp accelerat este:

x(t)=v0×t+a×t²/2

Deoarece distanta d s-a parcurs intr-o secunda:

d=v1+a/2

Unde v1-viteza la sfirsitul secundei t-1.

v1=a×(t-1)

d=a×(t-1)+a/2
d=a×(t-1+1/2)
d=a×(t-0,5)
a=d/(t-0,5)

Calcule:
a=30/(8-0,5)=4m/s²

adinadrumea24: d=v1+a/2 de unde așa formulă
stassahul: Am explicat totul bine. Formula initiala este d=x0+v1*t+a*t^2/2. x0=0 din enunt. Pentru o secunda anumita t=1 (e o singura secunda), primim d=v1*1+a*1^2/2 sau d=v1+a/2
Alte întrebări interesante