Determinati energia mecanica a unei radiere de 20 de grame aflata la inaltimea de 1 m fata sol
Multumesc!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Se dă:
m=20 g=0,02 kg
h=1 m
Ep-?
Ep=mgh
Ep=0,02kg*10N/kg*1m=0,2 j
m=20 g=0,02 kg
h=1 m
Ep-?
Ep=mgh
Ep=0,02kg*10N/kg*1m=0,2 j
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Ed. muzicală,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă