determinati volumul urmatoarei soluti:
solutia de NaOH 0,2M care contine 15 g NaOH
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
cM=nr moli/volum=masa NaOH/masa molara NaOH * V
V = 15/40*0,2 = 1,875 l
V = 15/40*0,2 = 1,875 l
Alte întrebări interesante
Istorie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Franceza,
10 ani în urmă