Diagrama alaturata indica numarul kilogramelor de hârtie colectata de elevii clasei a 4 a in primele luni ale anului...Completeaza datele problemei apoi rezolva:Elevii clasei a 4 a au colectat hârtie timp de 4 luni astfel:in ianuarie 50 kg,in februarie 75 kg,in martie aceeași cantitate de hârtie ca si in luna ianuarie, iar in aprilie 100 kg.Ce suma au incasat din vanzarea hârtiei,știind ca pentru 5 kg au primit 3 lei?Va rog frumos sa ma ajutați imi trebuie pentru maine. Mulțumesc!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
20
Răspuns:
4×4=12
12×4=58
75+58=133
100+3+5=108
133+108=241
Explicație pas cu pas:
Sper ca te am ajutat!!
stef4469:
mulțumesc
Răspuns de
7
100+3+5=108
133+108=241Sper să îți fie de ajutor!
4×4=12
12×4=58
75+58=133
#iubitoridepisici!!!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă