Diana cumpara un pachet de biscuiti ,o ciocolată si o minge pe care plateste 25 lei.Cati lei costa fiecare obiect ,daca ciocolata costa 7lei mai mult decat pachetul de biscuiti si cu 2 lei mai putin decat mingea? Va rog ajutati-ma!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Notez: b = valoarea unui pachet de biscuiţi
c = valoarea unei ciocolate
m = valoarea unei mingi
b+ c+ m= 25 b I_1p_I I
_______________ I
b= ? , c= ? , m= ? c I_1p_I... + 7...I I 25
c= b+ 7 I
c= m- 2 / m= c+ 2 m I_1p_I... + 7...I.+2.I I
1. b= ? 1p+ 1p+ 7+ 1p+ 7+ 2= 25
3p+ 16= 25
3p = 25-16
3p = 9
p = 9: 3
p = 3= b
2. c= ? 3+ 7 = 10 ( lei)
3. m= ? 10 + 2= 12 (lei)
probă: 3+ 10+12= 25
25=25
c = valoarea unei ciocolate
m = valoarea unei mingi
b+ c+ m= 25 b I_1p_I I
_______________ I
b= ? , c= ? , m= ? c I_1p_I... + 7...I I 25
c= b+ 7 I
c= m- 2 / m= c+ 2 m I_1p_I... + 7...I.+2.I I
1. b= ? 1p+ 1p+ 7+ 1p+ 7+ 2= 25
3p+ 16= 25
3p = 25-16
3p = 9
p = 9: 3
p = 3= b
2. c= ? 3+ 7 = 10 ( lei)
3. m= ? 10 + 2= 12 (lei)
probă: 3+ 10+12= 25
25=25
Utilizator anonim:
Cu drag!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă