Din 175 Fe de puritate 80% si o masa X de S (sulf) se obtine 176g Fe S (sulfat de fier).
a) masa de sulf necesara
b) compozitia procentuala a amestecului obtinut
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Fe+S=FeS
m Fe=175×80/100=140g
140 g Fe...x g S.....y g FeS
56 g Fe......32 g S...88 g FeS
x=80 g S
y=220 g FeS
amestecul contine:
FeS-220 g
impuritati-175-140=35 g
m amestec=255 g
255 g amestec.....220 g FeS.....35 g impurități
100g amestec.........x......................y
x=86,27%FeS
y=13,73% impurități
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă