din cât Aluminiu și din cât Sulf se poate obține 500g sulfură de al?
va rog ajutați-ma
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
2*27 150g
2Al + 3S => Al2S3
x 500g
Se știe că din reacție rezultă 500g sulfură de aluminiu.
Pe ecuația reacției chimice, la sulfura de aluminiu vom scrie, sus, masa molară, iar jos vom scrie masa rezultată din reacție.
Ca să aflăm masa de aluminiu, voi scrie sus masa molară, iar jos vom nota cu x masa care trebuie aflată.
54/x = 150/500 => 150x = 54*500 => x = 180g Al
Masa de sulf se poate afla cunoscând masa de Al.
54/180 = (3*32)/y => 54/180 = 96/y => 54y = 180*96 => y = 320g S
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă