din cele 850000 de volume ale unei biblioteci , 60% sunt de tehnica, 30% din rest sunt de electrotehnica ,20% din rest sunt din domeniul transportului, iar restul de fizica. Cate volume sunt de fiecare fel?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
75
850000...................100%
x₁...............................60%
x₁= 60*85000:100= 51 000 ( x₁=volume de tehnica)
85000-51000= 34 000 (restul de carti)
34000.....................100%
x₂.................................30%
x₂= 30*34000:100= 10200 (carti electrotehnica)
34000-10200= 23800 (restul de carti)
23800...............100%
x₃.......................20%
x₃=20*23800:100= 4760 ( carti de domeniul transportului)
x₄= 23800-4760= 19040 (carti de fizica)
x₁...............................60%
x₁= 60*85000:100= 51 000 ( x₁=volume de tehnica)
85000-51000= 34 000 (restul de carti)
34000.....................100%
x₂.................................30%
x₂= 30*34000:100= 10200 (carti electrotehnica)
34000-10200= 23800 (restul de carti)
23800...............100%
x₃.......................20%
x₃=20*23800:100= 4760 ( carti de domeniul transportului)
x₄= 23800-4760= 19040 (carti de fizica)
ambitios10:
ms!
Alte întrebări interesante
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă