Din reactia ferului cu o solutie de acid clorhidric de concentratie 36,5% se degaja 0,25 moli hidrogen .Calculeaza:
masa de fer utilizata
masa de apa din solutia de acid folosita
Va rog ajutati-ma !!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
21
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Masa unui mol de atomi de Fe este 56 g/mol.
Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Fe + 2HCl = FeCl2 + H2
Daca din 1*56 g Fe rezulta 1*1 moli H2
Atunci din x g Fe vor rezulta 0,25 moli H2
x = 56*0,25/1 = 14(g Fe).
Determinam masa de HCl ce reactioneaza.
Daca din 2*36,5 g HCl rezulta 1*1 moli H2
Atunci din y g HCl vor rezulta 0,25 moli H2
y = 2*36,5*0,25/1 = 18,25(g HCl). Aceasta este masa dizolvata md de HCl.
Masa solutiei de HCl ms se determina din formula concentratiei procentuale.
c = 100*md/ms, de unde ms = 100*md/c = 100*18,25/36,5 = 50(g solutie HCl 36,5%).
Masa de apa din solutia de HCl folosita este
m H2O = ms - md = 50 - 18,25 = 31,75(g H2O).
Asta este parerea mea.
Masa unui mol de atomi de Fe este 56 g/mol.
Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36,5(g/mol).
Fe + 2HCl = FeCl2 + H2
Daca din 1*56 g Fe rezulta 1*1 moli H2
Atunci din x g Fe vor rezulta 0,25 moli H2
x = 56*0,25/1 = 14(g Fe).
Determinam masa de HCl ce reactioneaza.
Daca din 2*36,5 g HCl rezulta 1*1 moli H2
Atunci din y g HCl vor rezulta 0,25 moli H2
y = 2*36,5*0,25/1 = 18,25(g HCl). Aceasta este masa dizolvata md de HCl.
Masa solutiei de HCl ms se determina din formula concentratiei procentuale.
c = 100*md/ms, de unde ms = 100*md/c = 100*18,25/36,5 = 50(g solutie HCl 36,5%).
Masa de apa din solutia de HCl folosita este
m H2O = ms - md = 50 - 18,25 = 31,75(g H2O).
Asta este parerea mea.
AndreeaIrina10:
multumesc
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Studii sociale,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Fizică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă