Dina cumpărat 3,5 kg de mere și 2 kg de roșii plătind în total 24 RON Luca cumpăra 7 kg de mere și 1,5 kg de roșii plătind în total 35,5 RON Cât costă 1 kg de roșii respectiv 1 kg de mere
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
56
12,5 : 25 = 5 lei un kg roșii
5×2=10 lei 2 kg roșii
24-10=14 lei 3,5 kg mere
14:3,5=140:35
=4
lei kg mere
5×2=10 lei 2 kg roșii
24-10=14 lei 3,5 kg mere
14:3,5=140:35
=4
lei kg mere
gabigabi9:
cpl
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă