Matematică, întrebare adresată de andreeavoinea2p0qrrn, 9 ani în urmă

Dina cumpărat 3,5 kg de mere și 2 kg de roșii plătind în total 24 RON Luca cumpăra 7 kg de mere și 1,5 kg de roșii plătind în total 35,5 RON Cât costă 1 kg de roșii respectiv 1 kg de mere

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de gabigabi9
56
12,5 : 25 = 5 lei un kg roșii
5×2=10 lei 2 kg roșii
24-10=14 lei 3,5 kg mere
14:3,5=140:35
=4
lei kg mere

gabigabi9: cpl
Alte întrebări interesante