Dintr-o livada s-au cules 956 kg de fructe care s-au ambalat în 164de de lădițe. merele s-au ambalat în lădițe de cate 5kg fiecare,iar perele în lădițe a cate 7 kg fiecare.Merele s-au vândut cu 4lei kg, iar perele cu 5lei kg. ce suma s-a încasat în total?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
956*9=8604 lei s-au incasat in total pt ca avem 956 kg de fructe iar perele s-au vandut cu cinci lei si merele cu patru lei ceea ce inseamna 5+4 =9 lei si faci 956*9=8604 lei
Estrella:
Da asta am făcut și eu, dar credeam că nu este bine
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă