doi moli de calciu reacționează cu acidul clorhidric Calculați a)Câți moli și câte grame de acid clorhidric reacționează b) Câți moli și câte grame de clorură de calciu se obțin c) câți moli și câte grame de hidrogen se degajă?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
n = nr moli = masa subst / M.moleculara
2 moli..... a moli..... b moli..... c moli
Ca + 2HCl => CaCl2 + H2
1........ ... 2.............. 1............... 1
=> a = 2x2/1 = 4 moli HCl,
M HCl = 36,5 g/mol
=> m = 4x36,5 = 146 g HCl
=> b = 2x1/1 = 2 moli CaCl2
M CaCl2 = 111 g/mol
=> m = 2x111 = 222 g CaCl2
=> c = 2x1/1 = 2 moli H2
M H2 = 2 g/mol
=> m = 2x2 = 4 g H2
sarahmaria123:
Multumesc muuuuult!!!!
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă