doi prieteni Alex si Geo, pornesc cu bicicletele pe un drum de 56 km. Alex pedeleaza cu viteza de 24 km/h. iar Geo cu viteza de 18 km/h. cu cate secunde va ajunge mai repede la destinatie unul fata de celalalt
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
25
d=v₁t₁=>t₁=d/v₁=56/24=2,33 h=8400 s
d=v₂t₂=>t₂=d/v₂=56/18=3,11 h=11200 s
11200-8400=2800 secunde
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă