Matematică, întrebare adresată de sirbumadalina44, 9 ani în urmă

Doua kg mere costa cu 1 leu mai mult decat un kg de banane.Doua kg banane si un kg mere costa 13 lei
Cati lei costa kg de mere?Dar cel de banane?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de xtreamcristalp2z0da
0
Sper că te-am ajutat.
Anexe:
Răspuns de rapunzel15
0
2 kg mere = 1 kg banane + 1

1 kg banane = 2 kg mere - 1

2 kg banane + 1 kg mere = 13 lei

2 × ( 2 kg mere - 1) + 1 kg mere = 13

4 kg mere - 2 + 1 kg mere = 13

5 kg mere = 13 + 2

5 kg mere = 15 lei

1 kg mere = 15 : 5 = 3 lei
___________________

1 kg banane = 2 × 3 - 1

1 kg banane = 5 lei
_______________



Verificare:

2 × 5 + 3 = 13 lei
Alte întrebări interesante