Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

doua kilograme de banane costa 12 lei.cati lei costa 7 kg de banane

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de asili
1
2kg.....12lei
7kg......xlei 
 
x=7*12supra  2=84supra 2=42 
rs :42 lei
Răspuns de ramona19852007
4
1. Cat costa 1 kg de banane ?
         12 : 2 = 6 lei
2. Cati lei costa 7 kg de banane ?
         6 x 7 = 42 lei.

ramona19852007: cu placere , ms si eu !
Alte întrebări interesante