Două kilograme de pere costă cît trei kilograme de mere. Maria a cumpărat un
kilogram de mere și un kilogram de pere, achitînd suma de 10 lei. Determinați
prețul unui kilogram de pere.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
2kg. pere=3kg. mere
1 kg. mere+1 kg. pere=10 lei
1kg. pere=3:2=1,5 kg. mere
1 kh. mere+1,5 kg. mere=10 lei
2,5 kg. mere=10 lei
1 kg. mere=10:2,5
1 kg. mere=4 lei
4 lei+1 kg. pere=10 lei
1 kg. pere=10-4
1 kg. pere=6 lei
R: 1 kg. pere=6 lei
1 kg. mere+1 kg. pere=10 lei
1kg. pere=3:2=1,5 kg. mere
1 kh. mere+1,5 kg. mere=10 lei
2,5 kg. mere=10 lei
1 kg. mere=10:2,5
1 kg. mere=4 lei
4 lei+1 kg. pere=10 lei
1 kg. pere=10-4
1 kg. pere=6 lei
R: 1 kg. pere=6 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă