Două kilograme de pere costă cît trei kilograme de mere. Maria a cumpărat un
kilogram de mere și un kilogram de pere, achitînd suma de 10 lei. Determinați
prețul unui kilogram de pere.
Va rog
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
x-un kg pere
2x-2 kg pere
3x-3 kg mer
2x=3x
rezulta 2x+3x=10
5x=10
x=2 lei(un kg de pere)
2x-2 kg pere
3x-3 kg mer
2x=3x
rezulta 2x+3x=10
5x=10
x=2 lei(un kg de pere)
anabuzenco:
trebuie sa fac prin sistem si rezultatul trebuie sa fie 6
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă