Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

Doua kilograme de rosii si patru kilograme de cartofi costa 14 lei.Cinci kg de rosii si 6 kg de cartofi costa 27 lei.Cat costa un kilogram de rosii?Dar unul de cartofi? Dau coroana!!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de aurelcraciun59
1
2kg rosii----------------4 kg cartofi--------------14 lei  }  amplificam cu 5
5 kg rosii---------------6 kg cartofi--------------27 lei  }  amplificam cu 2

avem
10 kg rosii------------20 kg cartofi-----------70lei
10 kg rosii-----------12 kg cartofi------------54  lei

20-12=8 kg  diferenta dintre cartofi
70-54=16 lei  costa 8 kg de cartofi
16:8=2 lei   un kg de cartofi
  4x2=8 lei costa 4 kg de cartofi
14-8=6 lei  costa 2 kg rosii
6:2=3 lei un kg de rosii

deci    2 lei un kg de cartofi
          3 lei un kg de rosii

Alte întrebări interesante