Doua kilograme de rosii si patru kilograme de cartofi costa 14 lei.Cinci kg de rosii si 6 kg de cartofi costa 27 lei.Cat costa un kilogram de rosii?Dar unul de cartofi? Dau coroana!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
2kg rosii----------------4 kg cartofi--------------14 lei } amplificam cu 5
5 kg rosii---------------6 kg cartofi--------------27 lei } amplificam cu 2
avem
10 kg rosii------------20 kg cartofi-----------70lei
10 kg rosii-----------12 kg cartofi------------54 lei
20-12=8 kg diferenta dintre cartofi
70-54=16 lei costa 8 kg de cartofi
16:8=2 lei un kg de cartofi
4x2=8 lei costa 4 kg de cartofi
14-8=6 lei costa 2 kg rosii
6:2=3 lei un kg de rosii
deci 2 lei un kg de cartofi
3 lei un kg de rosii
5 kg rosii---------------6 kg cartofi--------------27 lei } amplificam cu 2
avem
10 kg rosii------------20 kg cartofi-----------70lei
10 kg rosii-----------12 kg cartofi------------54 lei
20-12=8 kg diferenta dintre cartofi
70-54=16 lei costa 8 kg de cartofi
16:8=2 lei un kg de cartofi
4x2=8 lei costa 4 kg de cartofi
14-8=6 lei costa 2 kg rosii
6:2=3 lei un kg de rosii
deci 2 lei un kg de cartofi
3 lei un kg de rosii
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă