Două lăzi conțin cantităţi egale de mere de aceeaşi calitate care valorează, în total, 128 de lei. După ce din prima ladă se vând 4 kg de mere şi din a doua se vând mere în valoare de 40 de lei, în prima ladă rămâne o cantitate dublă de mere faţă de cea rămasă în a doua ladă. a) Cât valorează merele rămase în a doua ladă? b) Cât valorează merele rămase în prima ladă? c) Stabiliți ce cantitate de mere conține fiecare ladă
Răspunsuri la întrebare
Răspuns:
doar atât am putut sa te ajut
uite cum cred eu ;
128 : 2 lazi egale = 64 lei
_____64 lei _____/ 1 lada
_____64 lei_____/ 2 lada
______/_____ _4./. _4 kg mere
______/....._40......./ _ 40 lei
64 lei _ 40 lei = 24 lei ,2 a lada
daca in a 2 a lada raman 24 lei dupa ce s au vandut mere in valoare de 40 lei inseamna ca in prima dupa ce s au vandut 4 kg mere raman 24+24 = 48 lei de la un anumit nr de kg de mere .( in prima lada ramane o cantitate dubla de kg mere fata de a doua lada )
____24lei / 2 lada
_____24/__24 lei _/ 1 lada
64 _ 48 lei = 16 lei inseamna , ca ar costa cele 4 kg care se vand din prima lada
16 lei : 4 kg = 4 lei 1 kg mere
64 lei : 4 lei ,cat costa 1 kg mere = 16 kg inseamna ca sunt in prima lada si 16 kg in a doua lada
64 lei + 64 = 128 lei
128 lei : 4 lei, cat costa 1 kg mere = 32 kg
32 kg : 2 lazi = 16 kg o lada si 16 kg a doua lada
______16 kg__/ 16 kg mere in 1 lada
______16 kg__/ 16 kg mere in a doua lada
din 16 kg se vand 4 kg , 16_ 4 = 12 kg
______12kg/ 1 lada
din 16 kg se vand mere in valoare de 40 lei , 40 lei : 4 lei cat costa 1 kg = 10 kg se vand
16 kg _ 10 kg = 6 kg raman in a doua lada
______6/_______6/ 12 kg in 1 lada
______6_/ 6 kg in a doua lada
deci ,in 1 lada ramane o cantitate dubla de mere ,adica 12 kg mere ,fata cea de a doua lada cu 6 kg mere
12 kg x 4 lei = 48 lei
6 kg x 4 lei = 24 lei
64 lei _ 16 lei , de la 4 kg mere din 1 lada = 48 lei
64 _ 40 lei a doua lada = 24 lei
R : a ) merele ramase in a 2 a lada ,valorează 24 lei
b) merele ramase in 1 lada ,valorează 48 lei
c ) la inceput au fost , 16 kg in prima lada ,16 kg in a 2 a lada, dupa ce s au vandut din prima 4 kg si din a doua in valoare de 40 lei, adica 10 kg , raman 12 kg in prima lada si 6 kg in a doua lada.