Matematică, întrebare adresată de rotariumarcela, 8 ani în urmă

Două lăzi conțin cantităţi egale de mere de aceeaşi calitate care valorează, în total, 128 de lei. După ce din prima ladă se vând 4 kg de mere şi din a doua se vând mere în valoare de 40 de lei, în prima ladă rămâne o cantitate dublă de mere faţă de cea rămasă în a doua ladă. a) Cât valorează merele rămase în a doua ladă? b) Cât valorează merele rămase în prima ladă? c) Stabiliți ce cantitate de mere conține fiecare ladă

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Daniela610
0

Răspuns:

doar atât am putut sa te ajut

Anexe:
Răspuns de tigrulcelbun175
1

uite cum cred eu ;

128 : 2 lazi egale = 64 lei

_____64 lei _____/ 1 lada

_____64 lei_____/ 2 lada

______/_____ _4./. _4 kg mere

______/....._40......./ _ 40 lei

64 lei _ 40 lei = 24 lei ,2 a lada

daca in a 2 a lada raman 24 lei dupa ce s au vandut mere in valoare de 40 lei inseamna ca in prima dupa ce s au vandut 4 kg mere raman 24+24 = 48 lei de la un anumit nr de kg de mere .( in prima lada ramane o cantitate dubla de kg mere fata de a doua lada )

____24lei / 2 lada

_____24/__24 lei _/ 1 lada

64 _ 48 lei = 16 lei inseamna , ca ar costa cele 4 kg care se vand din prima lada

16 lei : 4 kg = 4 lei 1 kg mere

64 lei : 4 lei ,cat costa 1 kg mere = 16 kg inseamna ca sunt in prima lada si 16 kg in a doua lada

64 lei + 64 = 128 lei

128 lei : 4 lei, cat costa 1 kg mere = 32 kg

32 kg : 2 lazi = 16 kg o lada si 16 kg a doua lada

______16 kg__/ 16 kg mere in 1 lada

______16 kg__/ 16 kg mere in a doua lada

din 16 kg se vand 4 kg , 16_ 4 = 12 kg

______12kg/ 1 lada

din 16 kg se vand mere in valoare de 40 lei , 40 lei : 4 lei cat costa 1 kg = 10 kg se vand

16 kg _ 10 kg = 6 kg raman in a doua lada

______6/_______6/ 12 kg in 1 lada

______6_/ 6 kg in a doua lada

deci ,in 1 lada ramane o cantitate dubla de mere ,adica 12 kg mere ,fata cea de a doua lada cu 6 kg mere

12 kg x 4 lei = 48 lei

6 kg x 4 lei = 24 lei

64 lei _ 16 lei , de la 4 kg mere din 1 lada = 48 lei

64 _ 40 lei a doua lada = 24 lei

R : a ) merele ramase in a 2 a lada ,valorează 24 lei

b) merele ramase in 1 lada ,valorează 48 lei

c ) la inceput au fost , 16 kg in prima lada ,16 kg in a 2 a lada, dupa ce s au vandut din prima 4 kg si din a doua in valoare de 40 lei, adica 10 kg , raman 12 kg in prima lada si 6 kg in a doua lada.

Alte întrebări interesante