doua obiecte au pretul de 220 de lei respectiv 120 lei . primul sa scumpit cu 14% iar al doilea cu 10 % . cat vor costa impereuna
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
14/100•220=308/10
220-30,8=189,2
10/100•120=12
120-12=108
108+189,2=297,2
Răspuns de
1
Primul obiect=220,daca il scumpim cu 14% atunci : 220 ori 14:100 =3080:100=30,8,iar al doilea obiect=120 daca il scumpim cu 10% atunci:120 ori 10:100=12
Alte întrebări interesante
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă