două pixuri și trei caiete costa 13 RON dacă trei pixuri costă cât două caiete Aflați cât costă un pix și un Cât costă un caiet cu tot cu rezolvare Vă rog din tot sufletul .Promit ca dau coroana repedeeee
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație:
Metoda algebrică
notez prețul unui pix cu p şi prețul unui caiet cu c.
2p+3c=13/×2
3p=2c/×3
4p+6c=26
9p=6c
4p+9p=26
13p=26
p=26÷13
p=2
c=(13-2×2)÷3
c=(13-4)÷3
c=9÷3
c=3 sau
c=(3×2)÷2
c=6÷2
c=3
madofiinsta:
multumesc chiar m a ajutat
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă