Matematică, întrebare adresată de Pisicuțele12345, 9 ani în urmă

Dragoste și Daria fac cumpărături de același fel.Dragoste cumpara 2 kg de mere și 5 kg de pere plătind 26 de lei.Daria cumpăra 6kg de mere si 7 de pere plătind 46 de lei.Catunci costa un kg de mere?Dar un kg de pere?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de primăvară2017
2
2 kg mere........5 kg pere.......26 lei /×3
6 kg mere........7 kg pere........46 lei

6 kg mere........15 kg pere.......78 lei
6 kg mere........7 kg pere........46 lei se scad
__________________________
/.........................8kg pere.......32 lei
1 kg pere=32:8
1kg pere=4 lei

2 kg mere..........5 kg pere.........26 lei
2×4 + 5 kg pere = 26
8+5kg pere=26
5 kg pere=26-8
5 kg pere=18
1 kg pere=18:5
1kg pere=3,6 lei

Dacă tu crezi că merit, astept coroana!

primăvară2017: 2 kg mere +5×4=26
primăvară2017: 2 kg mere+20=26
primăvară2017: 2 kg mere=26-20
primăvară2017: 2 kg mere=6
primăvară2017: 1 kg mere=6:2
primăvară2017: 1 kg mere = 3 lei
primăvară2017: Asa trebuia sa scriu!
primăvară2017: Dar....pentru ca eram foarte obosita, le-am incurcat.
primăvară2017: Îmi cer scuze!
primăvară2017: Zi frumoasă!
Alte întrebări interesante