Dragoste și Daria fac cumpărături de același fel.Dragoste cumpara 2 kg de mere și 5 kg de pere plătind 26 de lei.Daria cumpăra 6kg de mere si 7 de pere plătind 46 de lei.Catunci costa un kg de mere?Dar un kg de pere?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
2 kg mere........5 kg pere.......26 lei /×3
6 kg mere........7 kg pere........46 lei
6 kg mere........15 kg pere.......78 lei
6 kg mere........7 kg pere........46 lei se scad
__________________________
/.........................8kg pere.......32 lei
1 kg pere=32:8
1kg pere=4 lei
2 kg mere..........5 kg pere.........26 lei
2×4 + 5 kg pere = 26
8+5kg pere=26
5 kg pere=26-8
5 kg pere=18
1 kg pere=18:5
1kg pere=3,6 lei
Dacă tu crezi că merit, astept coroana!
6 kg mere........7 kg pere........46 lei
6 kg mere........15 kg pere.......78 lei
6 kg mere........7 kg pere........46 lei se scad
__________________________
/.........................8kg pere.......32 lei
1 kg pere=32:8
1kg pere=4 lei
2 kg mere..........5 kg pere.........26 lei
2×4 + 5 kg pere = 26
8+5kg pere=26
5 kg pere=26-8
5 kg pere=18
1 kg pere=18:5
1kg pere=3,6 lei
Dacă tu crezi că merit, astept coroana!
primăvară2017:
2 kg mere +5×4=26
Alte întrebări interesante