Elena are 7 lei. Calculati cate kg de mere poate cumpara,daca 1 kg De mere costa 2.50 lei. Ce rest Primeste?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
7 : 2,5 = 2,8 kg , deci poate cumpara 2 kg de mere
2 x 2,5 = 5 lei costa 2 kg de mere
7 - 5 = 2 lei va primi rest
2 x 2,5 = 5 lei costa 2 kg de mere
7 - 5 = 2 lei va primi rest
oanahedes:
2Kg de mere
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă