Matematică, întrebare adresată de MariaX13, 9 ani în urmă

Elena are 7 lei. Calculati cate kg de mere poate cumpara,daca 1 kg De mere costa 2.50 lei. Ce rest Primeste?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de HawkEyed
2
7 : 2,5 = 2,8 kg  , deci poate cumpara 2 kg de mere

2 x 2,5 = 5 lei costa 2 kg de mere 

7 - 5 = 2 lei va primi rest  

oanahedes: 2Kg de mere
oanahedes: Rest primeste 2
Alte întrebări interesante