Elevii claselor a a IV-a au donat jucarii copilor del a un camin. Elevii din clasa IV-a A au cumparat 8 papusi si 10 iepurasi,platind 928 lei,iar elevii clasei a IV-a B au cumparat 4 papusi si 14 iepurasi,pentru care au platit 896 lei.Afla cat costa o papusa si cat costa un iepuras de plus. (Metoda Comparatiei)
Nota:Pentru rezolvarea problemei,modifica datele din prima relatie,pentru a obtine in ambele relatii acelasi numar de papusi (Va rooooooooooog ofer coroana!!)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
122
p=papusi i=iepuri
8p..............10i..............928lei
4p...............14i.............896lei
inmultim toata relatia a doua cu 2
8p.............10i...............928lei
8p..............28i...............1792lei
-----------------------------------------
/ 18i 864
864:18=48(1 iepuras)
48x10=480(10 iepurasi)
928-480=448(8 papusi)
448:8=56(o papusa)
8p..............10i..............928lei
4p...............14i.............896lei
inmultim toata relatia a doua cu 2
8p.............10i...............928lei
8p..............28i...............1792lei
-----------------------------------------
/ 18i 864
864:18=48(1 iepuras)
48x10=480(10 iepurasi)
928-480=448(8 papusi)
448:8=56(o papusa)
velicuandrei14:
multumesc mult!!!!
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă