Ex 5 dau coroană!!! Este urgent!!!
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
2 kg de mere...............5 kg de pere............26 lei l x 3
6 kg de mere...............7 kg de pere............46 lei
_____________________________________________
6 kg mere...................15 kg de pere.........3 x 26 lei = 78 lei (- )
6 kg mere.....................7 kg de pere..............46 lei
_____________________________________________
(6 - 6) kg mere........(15 - 7) kg pere..........(78 - 46) lei
/ 8 kg de pere = 32 lei
1 kg de pere = 32 : 8 = 4 lei
2 kg de mere = 26 lei - 5 x 4 lei = 26 lei - 20 lei= 6 lei
1 kg de mere= 6 : 2 = 3 lei
Raspuns: 3 lei(1 kg de mere) si 4 lei ( 1 kg de pere)
6 kg de mere...............7 kg de pere............46 lei
_____________________________________________
6 kg mere...................15 kg de pere.........3 x 26 lei = 78 lei (- )
6 kg mere.....................7 kg de pere..............46 lei
_____________________________________________
(6 - 6) kg mere........(15 - 7) kg pere..........(78 - 46) lei
/ 8 kg de pere = 32 lei
1 kg de pere = 32 : 8 = 4 lei
2 kg de mere = 26 lei - 5 x 4 lei = 26 lei - 20 lei= 6 lei
1 kg de mere= 6 : 2 = 3 lei
Raspuns: 3 lei(1 kg de mere) si 4 lei ( 1 kg de pere)
cocirmariadenis:
Multumesc pentru coronita!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă